Ako sa orientovať v pleťových maskách?

Pleťové masky sú vynikajúcou relaxačnou a očistnou procedúrou, za ktorou nemusíte nikam chodiť a môžete si ju dopriať aj v pohodlí domova. Na trhu je množstvo druhov pleťových masiek, ktoré môžete použiť na odstránenie odumretých buniek a nečistôt, rozjasnenie, upokojenie, vyživenie či omladenie pokožky. Pleťové masky pomôžu k rýchlejšiemu zotaveniu pleti, ktorá bola dlho vystavená slnku a je dehydratovaná alebo naopak príliš mastná a so sklonom k tvorbe akné.

 

Akú formu môžu mať pleťové masky?

Azda najznámejšie sú ílovité alebo bahenné pleťové masky, ktoré nanesieme na tvár a necháme zaschnúť. Sú mimoriadne účinné proti čiernym bodkám a zapchatým pórom. Spoľahlivo vytiahnu z pleti nečistoty a nadbytočný maz. Tento druh masky dokáže vynikajúco vzpružiť a rozjasniť unavenú pleť.

 

Pleťové masky vo forme krému sú zvyčajne jemnejšie a ich primárnou úlohou je hydratovať pleť. Vaše pokožka sa spevní a upokojí. Mnohé z týchto masiek obsahujú kyselinu hylauronovú, či kolagén. Niektoré krémové masky nemusíte zmývať, ale môžete ich nechať vstrebať sa do pokožky.

 

Gélové pleťové masky sa používajú predovšetkým pre tie oblasti tváre, na ktorých je pokožka najtenšia. Mnohé z nich majú popri hydratačnej funkcii aj upokojujúci a chladivý efekt a môžete ich skladovať v chladničke.

 

Olejové pleťové masky a esenciálne oleje dokonale hydratujú suchú pleť a príjemne voňajú. Odporúčame vám 100% prírodné oleje, ktoré nepodráždia ani citlivú pokožku.

 

Ako často môžem aplikovať pleťovú masku?

S pleťovými maskami by sme to nemali preháňať, nakoľko po príliš častom používaní strácajú svoju účinnosť a môžu pleť skôr podráždiť. Stačí preto, ak si pleťovú masku doprajeme raz týždenne, prípadne raz za dva týždne.

 

Ako správne používať pleťovú masku?

Pleťovú masku by sme mali nanášať na očistenú a odlíčenú pleť, ktorú predtým môžeme aj ošetriť pílingom a tonizovať. Aby sme zjemnili pokožku a otvorili póry, môžeme skúsiť aj domáce naparovanie nad hrncom s horúcou vodou (prípadne si na tvár priložiť teplý uterák).

 

Masku jemne nanášame prstami po celej tvári okrem okolia očí a úst, v rovnomernej vrstve. Necháme ju pôsobiť toľko minút, koľko odporúča výrobca. Až vyprší jej čas, masku odstránime z tváre pomocou teplej vody, prípadne žinkou, ak to ide ťažko. Niektoré masky nie je nutné zmývať, ale naopak, vklepať do pokožky, aby sa úplne vstrebali. Po použití masky je vhodné naniesť hydratačný krém, prípadne pleťové sérum na ešte vlhkú pokožku.

 

Aký druh pleťovej masky je pre mňa najvhodnejší?

Ak máte normálnu pleť, ktorá nie je príliš mastná ani suchá, stačí vám z času na čas použiť výživnú masku (gélovú, olejovú, ílovú).

 

Suchá pleť si vyžaduje zvýšenú hydratáciu a to predovšetkým v zimných mesiacoch, keď je pokožka tváre najviac namáhaná častými zmenami teploty. Pre váš typ pleti bude najvhodnejšia výživná a hydratačná olejová alebo krémová maska, ktorá je bohatá na antioxidanty, minerály a vitamíny.

 

Citlivá zrelá pleť si vyžaduje obzvlášť šetrnú revitalizačnú masku, ktorá pleť hydratuje, upokojí, vyživí a zároveň pôsobí preventívne proti tvorbe vrások (liftingové krémové masky alebo olejové masky).

 

Mastná pleť a pleť so sklonom k tvorbe akné si vyžaduje hĺbkové čistenia a detoxikáciu. Ideálnym riešením pre tento typ pleti sú bahenné masky, ktoré spoľahlivo vyčistia zapchaté póry, a rozjasnia pleť a zbavia ju prebytočného mazu.

 

Ak máte zmiešanú pleť (mastnú na T-zóne, teda na nose, čele a brade a suchú všade inde), použite kombináciu 2 masiek: jednu na mastnú pleť a druhú na suchú.

zdroj: Pilulka24.sk